| Part Number | SMBJ40CAHE3 52 |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay |
| Quantity in stock | 432550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 40V 600W 2-Pin SMB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ40CAHE3 52 |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ40CAHE3 52 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 40 V |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Maximum Peak Pulse Current | 9.3 A |
| Product Dimensions | 4.7 x 3.8 mm |
| Pin Count | 2 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SMB |
| Mounting | Surface Mount |
| Test Current | 1 |
| ESD Protection | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1 uA |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Clamping Voltage | 64.5 V |
| Minimum Breakdown Voltage | 44.4 V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 |
| Package | 2SMB |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ40CAHE3 52 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 85V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ85A-E3 57T.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 23.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T27CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 10.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for TPSMB12AHE3 52T.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Bi-Dir 170V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ170CA.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 58.1V 600W 2-Pin DO-15 T R Download PDF datasheet for BZW06-58BRL.pdf |
|
Molex | TVS FOR HAIER 595 - |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 10V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ10CA-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ5.0A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 8.5V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ8.5A-E3 61.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 54V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ54A.pdf |